Turls in America
Copyright Turks in America-2019
HomeAnalysisABD Elçisi Lew Wallace: “Türkler dünyanın en kibar insanlarıdır”

ABD Elçisi Lew Wallace: “Türkler dünyanın en kibar insanlarıdır”

ABD Elçisi Lew Wallace: “Türkler dünyanın en kibar insanlarıdır”

77 yıllık ömrüne büyük başarılar sığdırmış hukukçu, General, Amerikan İç Savaşı kahramanı, yazar, vali ve diplomat Lew Wallace (1827-1905), 1881’de Osmanlı İmparatorluğu’na ABD Başkanı James A. Garfield tarafından elçi olarak atandığında, ABD ve Osmanlı arasında daha önce benzeri görülmemiş bir dostluk başlayacaktı.

Lew Wallace, Osmanlı’ya elçi olarak atandığında New Mexico Valisiydi. Ancak belki de politik ve askerî kariyerinin daha da önüne geçen, elçi olarak İstanbul’a gelmesinden birkaç ay önce yayınlanmış olan Ben-Hur romanıydı. Yayınlandıktan sonra Arapça, Çince, Tay dili ve İbranice de dâhil olmak üzere 20’den fazla dile tercüme edilen Ben-Hur, 19. Yüzyılın en çok satılan romanı olmuştur. Lew Wallace İstanbul’dayken, şöhreti de dünya çapında artmaya devam ediyordu.[/vc_column_text]

Aralarındaki dostluk ve Sultanın Wallace’a karşı güveni öyle artar ki, önemli diplomatik kararları alırken Wallace artık bir danışman görevi üstlenir.

Lew Wallace, 1881’de Amerikan elçisi olarak ilk kez Yıldız Köşkü’nde Sultan Abdülhamid’in huzuruna çıktığında, el sıkışma isteğinin Sultan tarafından kabul edilmesi, ikili arasında hayat boyu sürecek bir dostluğun başlangıcı olur. Aralarındaki dostluk ve Sultanın Wallace’a karşı güveni öyle artar ki, önemli diplomatik kararları alırken Wallace artık bir danışman görevi üstlenir. Sultanla 1883’te tanıştırdığı ABD Kongre Üyesi Abram Hewitt, huzura çıktığında Abdülhamid’in dostça ve samimi bir şekilde elini kendisine uzatarak sıkmasından oldukça etkilenir ve bunu Amerikan gazetelerine de bildirir.

Sultan ve Wallace arasındaki dostluk, dönemin ABD gazetelerinde de oldukça geniş yer bulur. Hatta General Wallace’ın 1885’te elçilik görevi sona erdiğinde, artık Osmanlı ordularını idare edeceği bile ABD basınında yer alır.

Elçilik döneminin bitmesiyle diplomatik görevinden istifa eden ve ABD’ye dönen Wallace’ın romanının başarısıyla ünü giderek artmıştır. Ancak ABD’de onu belki daha da ünlü yapan, romanından ziyade, Sultan Abdülhamid’le dostluğu ve Osmanlı’da geçirdiği 5 yıldır. ABD’ye döndüğünde ilkini Detroit Opera Binasında yaptığı Osmanlı İmparatorluğu ve Türkler hakkındaki konuşmaları, önde gelen politikacılar, iş adamları, din adamlarının da katıldığı büyük kalabalıklara sahne olur.Lew Wallace’ın yaptığı “Turkey and Turks” (Türkiye ve Türkler) başlıklı konuşmaları, 1886’da Detroit’de olduğu gibi 1887’de New York Müzik Akademisinde de oldukça fazla ilgi görmüştür. General Wallace bu konuşmalarda Türklerin özellikleri, Osmanlı’daki hayat, Türk kadınları, harem gibi konulara değinmektedir. Bu konuşmalarda bir batılının belki de söylemeye cesaret edemeyeceği açıklamalar da vardır.

Türkler hem birbirlerine, hem de yanlarında olma şansına erişen yabancılara karşı oldukça saygılıdır.

“Türklerin kadınlarına verdiği değeri azımsamak mümkün değil” sözleriyle başladığı konuşmasında, “Türkler bence dünyanın en nazik insanları” diyerek herkesin oldukça ilgisini çeker. Bu girizgâhtan sonra konuşmasına şöyle devam eder: “Almanlar fazlasıyla kibar ancak biraz sertler. Fransız ve İspanyolların nezaketi dildedir ve İngilizler yalandan kibar görünme çabasına girmez. Fakat eğitimli Türkler, genciyle yaşlısıyla, oldukça kibardır; hem birbirlerine, hem de yanlarında olma şansına erişen yabancılara karşı oldukça saygılıdır.”

Şıpka Geçidi ve Plevne muharebeleri, dünyada Peygamberin ümmetinden son kişi kalıncaya kadar unutulmayacaktır

Osmanlı’nın askerî zaferleri, General Wallace gibi büyük bir savaş kahramanını da oldukça etkilemişti. “Her milletin öne çıkan özellikleri vardır ve bence Türklerin de en öne çıkan özelliği, askerî ruhudur” diye belirtir.

93 Harbi diye bilinen 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı’nda Osmanlı’nın yenilgisine değinen Wallace, “yapılan korkunç hatalar, kötü idare ve daha az gelişmiş silahlar, son savaşında Türklerin Ruslara yenilmesine neden olsa da, askerler savaş alanına çıktığında bir zamanlar Avrupa’yı korkudan titreten adamların gerçek torunları olduklarını göstermişlerdir. Şıpka Geçidi ve Plevne muharebeleri, dünyada Peygamberin ümmetinden son kişi kalıncaya kadar unutulmayacaktır” der.

Konuşmasının en çarpıcı yanlarından birisi de, Türklerin askerî başarılarının, son yenilgiye rağmen hafife alınmaması gerektiğini söylemesidir. Osmanlı’nın Kırım Savaşı’ndaki rolünün oldukça küçümsendiğini, bunun nedeninin de savaşın kazanılmasındaki Osmanlı rolünü, İngiliz ve Fransız tarihçilerin bilinçli olarak yadsımaları olduğunu belirtir.

Sultan Abdülhamid’e elçiliği sırasında ABD hakkında pek çok konuda bilgi veren Wallace, Sultanın ABD’ye karşı ilgisi ve söylediği güzel sözleri, ilk başta bir diplomatik taktik olarak düşündüğünü belirtir. “Elbette gurbetteki bir Amerikalının kalbini en hızlı şekilde kazanmanın yolu, ülkesi hakkında güzel şeyler söylemektir ve Sultanı kısa bir sürede sevdim, ancak yine de diplomasinin konuşmasında etkili olduğunu düşünüyordum” diye söyler konuşmasında.

“Amerikalılar, topraklarımı elimden almak üzere planlar yapmayan tek millettir.”

Ancak Abdülhamid’in Amerika hakkındaki güzel sözlerini sadece diplomasiye bağlamakla çok acımasız düşündüğünü anlatır karşısındaki büyük kalabalığa. Çünkü daha sonra Sultan Abdülhamid’in bir yemek davetindeki konuşmasına şahit olmuş, bu ilgi ve sevginin sebebini anlamıştır.

Yemekte Sultanın şöyle söylediğini işitir: “Amerikalılar, topraklarımı elimden almak üzere planlar yapmayan tek millettir.”
Konuşmasının sonlarına doğru, akıl sağlığı bozulduğundan dolayı tahttan indirilen ağabeyi V. Murad ve suikasta kurban giden amcası Sultan Abdülaziz gibi Sultan Abdülhamid’i de kolayca tahttan indirebileceklerini düşünenlerin sonradan ne kadar yanıldıklarını anlamış olduklarını belirtir. “Sultan, ülkesindeki sorunları çözmeye çalışıyor, ancak onun da elini kolunu bağlayan teamüller var ve ülkesi gözleri önünde ölüyor” sözleriyle konuşmasını tamamlar.

İstanbul’dan döndükten sonra yazarlık kariyerinde ilerlemeye devam eder ve  oldukça büyük bir şöhrete ulaşır. Ben-Hur romanı 1959’da sinemaya uyarlandığında 11 dalda Oscar ödülü alarak rekor kırmıştır. Abdülhamid ve Wallace arasındaki dostluğun seyri nasıl gelişti bilinmez ama Sultanın tahttan indirilmesinden 3 yıl önce Wallace vefat etmiştir. Memleketi Crawfordsville, Indiana’da bulunan General Lew Wallace Müzesi’nde Wallace’ın kendi çizdiği bir Sultan Abdülhamid portresi bulunmaktadır.

[1] The Brooklyn Daily Eagle, February 11, 1887.

Resimler referans: Lew Wallace Müzesi, Crawfordsville, Indiana

[2] www.forumusa.com

Share Us

isilacehan@turksinamerica.com

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.