Turls in America
Copyright Turks in America-2019
HomeAnalysisKongre Kütüphanesi’nde Müslüman âlim Omar Ibn Said’in hatıraları tanıtıldı

Kongre Kütüphanesi’nde Müslüman âlim Omar Ibn Said’in hatıraları tanıtıldı

Kongre Kütüphanesi’nde Müslüman âlim Omar Ibn Said’in hatıraları tanıtıldı

ABD Kongre Kütüphanesi, Senegal’den 1807 yılında ABD’ye köle olarak getirilen Müslüman âlim Omar Ibn Said’in Afrika’daki hayatını ve Amerika’daki kölelik zamanlarını kaleme aldığı Arapça hatıratının dijital ortama aktarılarak erişime açılması vesilesiyle bir etkinlik düzenlendi. Günlük, ABD’de köleleştirilen Afrikalıların durumuna ışık tutan ilk yazılı hatırat olma ve ABD’de İslâm tarihine yeni bir boyut getirme özelliği taşıyor.

ABD Kongre Kütüphanesi, 1770’de dünyaya gelen ve 37 yaşında Senegal’den ABD’ye köle olarak getirilen Müslüman âlim Ömer ibn Said’in Arapça günlüğünü geçtiğimiz günlerde dijital ortamda erişime açmıştı.

Hem dijital erişime açılan ve Omar Ibn Said’in hatıralarının da yer aldığı 42 dokümanın bulunduğu koleksiyonun tanıtımı, hem de Siyahi Tarihi Ayı (Black History Month) etkinlikleri kapsamında, 5 Şubat Salı günü Omar Ibn Said koleksiyonu için Kongre Kütüphanesi’nde bir etkinlik düzenlendi.

Ömer İbn Said

Kongre Kütüphanesi, Afrika ve Orta Doğu Bölümü Şefi Dr. Mary-Jane Deeb’in koleksiyon tanıtımıyla başlayan etkinlik, Dr. Ala Alryyes, Dr. Sylviane A. Diouf ve Dr. Adam Rothman’ın konuşmalarıyla devam etti. Etkinlikte Afrika kökenli Amerikalı Müslüman toplumu öderleri, akademisyenler ve halkın yoğun katılımı gözlemlendi.

ABD Kongre Kütüphanesinin 2017’de satın aldığı ve internet sitesinde erişime açtığı 15 sayfalık günlük, Afrika’dan kaçırılan ve ABD’ye götürülerek köleleştirilen Müslüman âlim Ömer ibn Said’in yaşadıklarını anlatıyor.

Günlükte İbn Said’in 1807 yılında Senegal’deki Fut Tur köyünde Batılı “kötü adamlar” tarafından diğer köy halkıyla beraber tutsak edilmesine ilişkin detaylar ile 6 hafta süren yolculukla Güney Carolina eyaletinin Charleston şehrine getirilmesiyle başlayan 24 yıllık esaretin hikâyesi aktarılıyor.

Varlıklı ve oldukça eğitimli bir ailede dünyaya gözlerini açan Omar Ibn Said, hayatının 25 yılını önde gelen Müslüman âlimlerle çalışarak geçirmiş. 1807’de yakalanıp, köleleştirilen Ibn Said, Amerika Birleşik Devletleri’ne getirilerek, Güney Carolina’da acımasız bir kişiye köle olarak teslim ediliyor.

Dr. Deeb, Omar Ibn Said’in köle olarak ABD’ye getirilmeden önce hacca gittiğini, yüklü miktarlarda zekat verdiğini, Said’in ağabeyinin onu yetiştiren Müslüman âlimlerden birisi olduğunu ve felsefe, teoloji, astronomi gibi pek çok alanda çalışmalar yapmış olduğunu belirtiyor.

İbn Said’in günlüğü, 30 ayetten oluşan Kur’an-ı Kerim’in “Mülk” suresiyle başlıyor. Surede geçen “Allah’ın her şeyin sahibi olduğu” sözleri, Said’in kölelik için düşüncelerini ve sessiz isyanını gözler önüne seriyor. Omar Ibn Said’in, 61 yaşında Kur’an surelerini ezbere aktarabilmesi de dikkati çekiyor.

Arapçayı kimsenin okuyamaması, İbn Said’in günlüğünde istediğini korkmadan yazmasını sağlamış, bir bakıma kölelik hayatından bir kaçış olmuş. Kölelik kurumunun neden olduğu Amerika İç Savaşı’nın sona ermesine 1 yıl kala, 1864’te bir köle olarak Güney Carolina Eyaleti’nde hayata gözlerini yumuyor.

Kaynak : www.forumusa.com

Share Us

isilacehan@turksinamerica.com

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.